Warner won the boys title after scoring 140 at the Region 1B track meet on Thursday in Summit. Great Plains Lutheran had the top score for the girls with 145, just 23 points ahead of Dakota Hills. 

Dillon Browning placed second in the 1600 meter run for Warner with 4:56.78, while Cody Larson won the 3200 meter run with 10.19.96. Browning was second in the 3200 meter race as well.

Warner’s Landon Leidholt battled with Langford Area’s Zander Widener in the 110 meter hurdles event, but Widener once again took the race with 15.69. Leidholt ran a 15.96 in the event. Leidholt was a part of the top team in the 1600 meter sprint medley, along with Peyton Jung, Chase Braun, and Larson. They won the event with 3:50.59.

Northwestern seventh grader Ella Boekelheide won a tight 1600 meter race with Great Plains Lutheran’s Halle Bauer (5:30.11) and Dakota Hills’ Madison Zirbel (5:31.28) as she edged them out with 5:29.78. Zirbel went on to win the 3200 meter run with 12:13.03 after holding a steady lead over Bauer.

Here are the results.

Girls 100 Meter Dash  

1 13.20 Boekelheide, Jessica Northwestern 

2 13.55 Tomac, Livia Dakota Hills 

3 13.94 Dwight, Olyvia Langford Area 

4 14.19 Kanzenbach, Elizabeth Great Plains 

5 14.42 Mertens, Sterling Britton-Hecla 

6 14.44 Greseth, Chesney Tri-State 

7 14.50 Hoeft, Sophia Warner

8 14.51 Holmen, Kate Great Plains Lutheran

Boys 100 Meter Dash 

1 11.56 Sumption, Isaac Frederick Area 

2 11.71 Raasch, Martin Great Plains 

3 11.72 Rohl, Ben Aberdeen Christian 

4 11.77 Holien, Pierce Great Plains 

5 11.79 Carlson, Colby Britton-Hecla 

6 12.19 Woosley, Devon Warner 

7 12.39 Nebrida, Chris Britton-Hecla 

8 12.42 Evans, Tanner Warner

Girls 200 Meter Dash 

1 27.44 Boekelheide, Jessica Northwestern

2 27.56 Klein, Vanessa Tri-State

3 28.00 La Croix, Shawnteah Aberdeen Christian

4 28.71 Tomac, Livia Dakota Hills

5 29.96 Miller, Hanna Aberdeen Christian

6 30.18 Holmen, Kate Great Plains Lutheran

7 30.22 Young, Julianna Great Plains

8 30.78 Anderson, Kendyl Warner

Boys 200 Meter Dash 

1 24.03 Raasch, Martin Great Plains 

2 24.12 Rohl, Ben Aberdeen Christian

3 24.17 Carlson, Colby Britton-Hecla 

4 24.49 Holien, Pierce Great Plains 

5 25.01 Kretchman, Abe Aberdeen Christian 

6 25.62 Gustafson, Ben Langford Area 

7 25.72 Permann, Logan Warner 

8 26.05 Gaikowski, Seth Dakota Hills 

Girls 400 Meter Dash 

1 1:01.06 Klein, Vanessa Tri-State

2 1:06.26 Holmen, Kate Great Plains

3 1:06.50 Klein, Sienna Tri-State

4 1:10.05 Kretchman, Katherine Aberdeen Christian

5 1:10.32 Kraft, Emma Britton-Hecla

6 1:10.95 Heinje, Mya Dakota Hills

7 1:11.46 Meyers, Lauren Aberdeen Christian

8 1:11.98 Stuck, Kiarra Northwestern 

Boys 400 Meter Dash 

1 53.96 Raasch, Martin Great Plains 

2 53.99 King, Jericho Frederick Area 

3 55.76 Davidson, BoDell Britton-Hecla 

4 56.55 Boekelheide, Ethan Northwestern 

5 57.05 Fredrickson, Aidan Britton-Hecla 

6 58.66 Tosse, Wyatt Britton-Hecla 

7 59.68 VanBeek, Pierceson Dakota Hills 

8 1:00.03 Steinbach, Easton Warner 

Girls 800 Meter Run 

1 2:34.39 Boekelheide, Ella Northwestern 

2 2:34.67 Bauer, Halle Great Plains Lutheran 

3 2:38.38 Beaner, Rachel Aberdeen Christian 

4 2:43.00 Schopp, Kyleigh Warner 

5 2:53.16 Stuck, Kiarra Northwestern 

6 2:54.79 Fritz, Macy Tri-State 

7 2:55.47 Neumann, Catie Great Plains 

8 3:00.95 Leidholt, MaKenna Warner 

Boys 800 Meter Run 

1 2:05.04 Schipke, Hunter Northwestern 

2 2:07.86 Foltz, Kaleb Tri-State 

3 2:08.20 Godel, Kalen Langford Area 

4 2:09.41 Madsen, Grayson Tri-State 

5 2:12.54 Wirth, Benjamin Warner 

6 2:12.91 Melius, Nathan Northwestern 

7 2:14.67 Heil, Alex Great Plains 

8 2:16.48 Achen, Stephen Frederick Area 

Girls 1600 Meter Run 

1 5:29.78 Boekelheide, Ella Northwestern 

2 5:30.11 Bauer, Halle Great Plains 3 5:31.28 Zirbel, Madison Dakota Hills

4 5:37.86 Sumption, Morgan Frederick Area

5 5:53.63 Steger, Kathryn Aberdeen Christian 

6 6:07.00 Bendix, Taylor Great Plains Lutheran 

7 6:11.22 Moeller, Hailey Aberdeen Christian 

8 6:30.46 Goldade, Kira Aberdeen Christian

Boys 1600 Meter Run 

1 4:50.82 Foltz, Kaleb Tri-State

2 4:56.78 Browning, Dillon Warner

3 4:59.00 Woodring, Lincoln Northwestern

4 5:14.25 Keough, Jesse Langford Area

5 5:31.34 Little, Levi Frederick Area

6 5:39.75 Larson, Walker Aberdeen Christian

7 5:40.17 Piotter, Amsden Tri-State

8 5:40.68 Dulaney, Clayton Warner

Girls 3200 Meter Run 

1 12:13.03 Zirbel, Madison Dakota Hills 

2 12:54.02 Bauer, Halle Great Plains Lutheran 

3 13:39.18 Bendix, Taylor Great Plains Lutheran 

4 13:50.82 Meyer, Leah Dakota Hills 

5 14:32.51 Steger, Grace Aberdeen Christian 

6 15:17.04 Millard, Gabby Frederick Area 

7 19:37.95 Wolfe, Chloe Great Plains Lutheran

Boys 3200 Meter Run 

1 10:19.96 Larson, Cody Warner 

2 11:05.80 Browning, Dillon Warner 

3 11:09.04 Haven, Justin Northwestern 

4 11:20.54 Clark, Winston Frederick Area

5 11:25.33 Sumption, Milo Frederick Area 

6 11:35.29 Bartel, Holden Aberdeen Christian

7 11:35.87 Woodring, Lincoln Northwestern 

8 13:50.99 Thuringer, Nolan Dakota Hills 

Girls 100 Meter Hurdles 

1 17.38 Haven, Joclyn Northwestern 

2 17.91 Goens, Kim Great Plains Lutheran

3 18.20 Losure, Sofia Frederick Area

4 18.24 Holloway, Dayzee Great Plains Lutheran

5 19.69 Lentz, Myra Great Plains Lutheran 

6 19.80 Sumption, Laura Frederick Area 

7 20.43 Arneson, Chloe Frederick Area

8 20.46 Marcuson, Lauren Warner 

Boys 110 Meter Hurdles 

1 15.69 Widener, Zander Langford Area 

2 15.96 Leidholt, Landon Warner 

3 20.08 Cramer, Hunter Warner 

4 20.40 VanBeek, Pierceson Dakota Hills 

5 20.58 Fortin, Lincoln Warner 

6 20.81 Walkins, Parker Great Plains 

7 20.83 Cowles, Jackson Great Plains

Girls 300 Meter Hurdles 

1 51.53 Roberts, Kyrie Great Plains Lutheran

2 51.55 Losure, Sofia Frederick Area 

3 53.61 Nilsson, Ava Warner 

4 54.76 Holloway, Dayzee Great Plains Lutheran 

5 54.97 Lentz, Myra Great Plains Lutheran

6 55.15 Sumption, Laura Frederick Area 

7 57.06 Remund, Maddie Dakota Hills 

8 57.15 Laurence, Taylor Tri-State 

Boys 300 Meter Hurdles 

1 41.50 Widener, Zander Langford Area

2 41.53Renelt, Reece Dakota Hills

3 45.89 Haven, Jace Northwestern

4 49.40 5 Walkins, Parker Great Plains

5 53.17 4 Kippley, Noah Frederick Area

6 53.18 Ceroll, Riley Tri-State

7 53.27 Cowles, Jackson Great Plains

8 56.32 Dulaney, Clayton Warner 

Girls 4×100 Meter Relay 

1 51.98 Northwestern A

1) Haven, Joclyn 2) Boekelheide, Jessica 3) Haven, Ella 4) Schell, Sydney

2 53.54 Great Plains Lutheran A

1) Roberts, Kyrie 2) Goens, Kim 3) Kanzenbach, Elizabeth 4) Young, Julianna

3 57.23 Britton-Hecla A

1) Zuehlke, McKaelyn 2) Bender, Jayden 3) Wade, Addison 4) Mertens, Sterling

4 58.03 Aberdeen Christian A

1) Kretchman, Katherine 2) La Croix, Shawnteah 3) Isakson, Ali 4) Miller, Hanna 5

4 58.05 Warner A

1) Marcuson, Lauren 2) Aman, Jennifer 3) Price, Gwen 4) Haselhorst, Morgan 

Boys 4×100 Meter Relay 

1 45.11 Langford Area A

1) Gustafson, Ben 2) Larson, Kade 3) Frey, Colin 4) Widener, Zander

2 46.00 Frederick Area A

1) Nordine, Wil 2) Sumption, Isaac 3) Achen, Stephen 4) Hinz, Mason

3 46.01 Aberdeen Christian A

1) Kretchman, Abe 2) Isakson, Jackson 3) Brennan, Andrew 4) Rohl, Ben

4 47.28 Warner A

1) Woods, Zachary 2) Woosley, Devon 3) Evans, Tanner 4) Permann, Logan

5 47.32 Britton-Hecla A

1) Davidson, BoDell 2) Fredrickson, Aidan 3) Wade, Dawson 4) Carlson, Colby

6 49.35 Northwestern A

1) Haven, Jace 2) Fischbach, Quintin 3) Groft, Sam 4) Ortmeier, Jude

Girls 4×200 Meter Relay 

1 1:49.55 Northwestern A

1) Haven, Joclyn 2) Haven, Ashley 3) Haven, Ella 4) Schell, Sydney 2 1:53.42

8 Great Plains Lutheran A

1) Roberts, Kyrie 2) Goens, Kim 3) Kanzenbach, Elizabeth 4) Neumann, Catie

3 1:54.73 Tri-State A 1) Klein, Vanessa 2) Navratil, Morgan 3) Klein, Sienna 4) Greseth, Chesney

4 1:55.00 Aberdeen Christian A

1) Isakson, Ali 2) Kretchman, Katherine 3) La Croix, Shawnteah 4) Miller, Hanna 5 1:59.84

5 Britton-Hecla A

1) Zuehlke, McKaelyn 2) Kraft, Emma 3) Wade, Addison 4) Mertens, Sterling 6

6 2:02.51 Warner A

1) Anderson, Kendyl 2) Aman, Jennifer 3) Haselhorst, Morgan 4) Marcuson, Lauren 

Boys 4×200 Meter Relay 

1 1:34.66 Langford Area A 

1) Gustafson, Ben 2) Frey, Colin 3) Larson, Kade 4) Widener, Zander 

2 1:35.05 Frederick Area A

1) King, Jericho 2) Nordine, Wil 3) Hinz, Mason 4) Sumption, Isaac

3 1:37.52 Aberdeen Christian A

1) Kretchman, Abe 2) Brennan, Andrew 3) Larson, Walker 4) Rohl, Ben

4 1:39.90 Britton-Hecla A

1) Davidson, BoDell 2) Fredrickson, Aidan 3) Wade, Dawson 4) Carlson, Colby

5 1:40.22 Dakota Hills A

1) Gaikowski, Seth 2) Rumpza, Colby 3) Opdahl, Damon 4) Renelt, Reece

6 1:42.96 Warner A

1) Cramer, Ty 2) Woosley, Devon 3) Permann, Logan 4) Woods, Zachary

7 1:43.95 Northwestern A

1) Haven, Jace 2) Fischbach, Quintin 3) Groft, Sam 4) Ortmeier, Jude

8 1:44.91 Great Plains Lutheran A

1) Holien, Pierce 2) DeVries, Roland 3) Abrahamson, John 4) Kuhlman, Eric

Girls 4×400 Meter Relay

1 4:24.31 Tri-State A 

1) Klein, Sienna 2) Navratil, Morgan 3) Laurence, Taylor 4) Klein, Vanessa

2 4:25.78 Great Plains Lutheran A

1) Goens, Kim 2) Holmen, Kate 3) Kanzenbach, Elizabeth 4) Roberts, Kyrie

3 4:31.58 Frederick Area A

1) Sumption, Morgan 2) Sumption, Laura 3) Losure, Sofia 4) Arneson, Chloe

4 4:36.77 Warner A

1) Anderson, Kendyl 2) Schopp, Kyleigh 3) Hoeft, Sophia 4) Nilsson, Ava

5 4:37.77 Northwestern A

1) Haven, Ella 2) Grandpre, Payton 3) Halvorson, Brooklinn 4) Haven, Ashley 6 5:12.4

Boys 4×400 Meter Relay 

1 3:46.11 Northwestern A

1) Schipke, Hunter 2) Haven, Jace 3) Melius, Nathan 4) Boekelheide, Ethan

2 3:49.64 Frederick Area A

1) King, Jericho 2) Sumption, Brayden 3) Nordine, Wil 4) Hinz, Mason

3 3:51.18 Aberdeen Christian A

1) Larson, Walker 2) Wieker, Malek 3) Brennan, Andrew 4) Schaunaman, Josh

4 3:55.46 Britton-Hecla A

1) Fredrickson, Aidan 2) Storley, Luke 3) Tosse, Wyatt 4) Davidson, BoDell

5 3:56.93 Great Plains Lutheran A

1) Adams, Austin 2) Holien, Micah 3) Holien, Pierce 4) Heil, Alex

6 3:59.23 Tri-State A

1) Foltz, Kaleb 2) Piotter, Amsden 3) Ceroll, Riley 4) Madsen, Grayson

7 4:10.99 Warner A

1) Jung, Peyton 2) Dulaney, Clayton 3) Fischbach, Noah 4) Baum, Zane 

Girls 4×800 Meter Relay 

1 10:44.09 Dakota Hills A

1) Zirbel, Madison 2) Ebben, Ashlyn 3) Anderson, Julia 4) Meyer, Leah

2 10:50.92 Aberdeen Christian A

1) Moeller, Hailey 2) Steger, Grace 3) Steger, Kathryn 4) Beaner, Rachel

3 10:57.50 Great Plains Lutheran A

1) Bauer, Halle 2) Kanzenbach, Emma 3) Bendix, Taylor 4) Neumann, Catie

4 11:23.61 Warner A

1) Jensen, Jordyn 2) Schopp, Kyleigh 3) Leidholt, MaKenna 4) Heinrich, Addisyn 

Boys 4×800 Meter Relay 

1 9:00.34 Tri-State A 

1) Foltz, Kaleb 2) Piotter, Amsden 3) Ceroll, Riley 4) Madsen, Grayson 

2 9:03.7 Frederick Area A 

1) Little, Levi 2) Achen, Stephen 3) Vetter, Sam 4) Sumption, Brayden 

3 9:10.80 Dakota Hills A 

1) Weyh, Caleb 2) Rumpza, Colby 3) Opdahl, Damon 4) Schmdit, Carson 

4 9:44.80 Warner A 

1) Steinbach, Easton 2) Baum, Zane 3) Hernmandez Morales, Oscar 4) Hannahs, Trekk 

5 10:05.23 Northwestern A 

1) Thorson, Josh 2) Bruns, Rennan 3) Ewalt, Carson 4) Blachford, Aaron 

6 10:07.76 Great Plains Lutheran A 

1) Holien, Micah 2) Karli, Hayden 3) Kjenstad, Ethan 4) Heil, Alex

Girls 1600 Meter Sprint Medley 

1 4:32.98 Northwestern A

1) Haven, Joclyn 2) Schell, Sydney 3) Haven, Ella 4) Haven, Ashley

2 5:01.80 Britton-Hecla A

1) Zuehlke, McKaelyn 2) Rein, Brooklyn 3) Kraft, Emma 4) Teveldal, Ava

3 5:14.36 Dakota Hills A

1) Tomac, Livia 2) Breske, Emily 3) Ebben, Ashlyn 4) Anderson, Julia

4 5:19.37 Warner A

1) Hoeft, Sophia 2) Marcuson, Kyra 3) Marcuson, Lauren 4) Heinrich, Addisyn 

5 5:32.49 Great Plains Lutheran A

1) Liens, Ruby 2) Schleusner, Lydia 3) Powers, Grace 4) Kanzenbach, Emma

Boys 1600 Meter Sprint Medley 

1 3:50.59 Warner A

1) Jung, Peyton 2) Leidholt, Landon 3) Braun, Chase 4) Larson, Cody

2 4:11.96 Frederick Area A

1) Nordine, Wil 2) King, Jericho 3) Hinz, Mason 4) Sumption, Brayden

3 4:13.62 Langford Area A

1) Gustafson, Ben 2) Frey, Colin 3) Smith, Connor 4) Keough, Jesse

4 4:23.09 Dakota Hills A

1) Gaikowski, Seth 2) Rumpza, Colby 3) Opdahl, Damon 4) Weyh, Caleb

5 4:39.15 Northwestern A

1) Bruns, Rennan 2) Ewalt, Carson 3) Blachford, Aaron 4) Thorson, Josh

6 4:46.11 Great Plains Lutheran A

1) Abrahamson, John 2) Koch, Sam 3) Holien, Micah 4) Kjenstad, Ethan

Girls High Jump 

1 4-11.00 Breske, Emily Dakota Hills 

2 4-09.00 Losure, Sofia Frederick Area

3 J4-07.00 Hoeft, Sophia Warner 

4 J4-07.00 Aman, Jennifer Warner 

4 J4-07.00 Marcuson, Kyra Warner 

6 4-05.00 Miller, Hanna Aberdeen Christian

7 4-03.00 Ebben, Ashlyn Dakota Hills 

8 J4-03.00 Holloway, Dayzee Great Plains 

Boys High Jump

1 J5-07.00 Jung, Peyton Warner 

2 J5-06.00 Fischbach, Quintin Northwestern

3 J5-03.00 Adams, Austin Great Plains Lutheran

4 J5-03.00 Braun, Chase Warner

5 J5-01.00 Sumption, Brayden Frederick Area

5 J5-01.00 Small, Darius Dakota Hills

7 J5-01.00 Groft, Sam Northwestern

8 J5-01.00 Cowles, Jackson Great Plains Lutheran

8 J5-01.00 Ebben, Brayden Dakota Hills 

Girls Pole Vault 

1 5-06.00 Jensen, Jordyn Warner 

Boys Pole Vault 

1 9-00.00 Brennan, Andrew Aberdeen Christian 

2 8-00.00 Pudwill, Alex Warner 

Girls Long Jump 

1 16-04.50 Mertens, Sterling Britton-Hecla 

2 15-09.00 Dwight, Olyvia Langford Area 

3 14-10.50 Tomac, Livia Dakota Hills 

4 14-03.75 Ochs, Ayden Tri-State 

5 14-01.25 Fritz, Macy Tri-State 

6 13-09.00 Marcuson, Kyra Warner 

7 13-04.50 Decker, Leksi Great Plains Lutheran

8 13-03.00 Powers, Grace Great Plains Lutheran

Boys Long Jump 

1 20-08.00 Larson, Kade Langford Area 

2 20-02.00 Isakson, Jackson Aberdeen Christian 

3 19-10.75 Kretchman, Abe Aberdeen Christian 

4 18-08.25 Rumpza, Colby Dakota Hills 

5 18-03.00 Wade, Dawson Britton-Hecla 

6 18-00.00 Sell, David Great Plains Lutheran

7 17-01.00 Godel, Kalen Langford Area 

8 16-05.00 Heil, Alex Great Plains Lutheran

Girls Triple Jump 

1 30-04.75 Ebben, Ashlyn Dakota Hills 

2 29-03.00 Aman, Jennifer Warner 

3 28-11.50 Breske, Emily Dakota Hills 

4 28-04.00 Lee, Abigail Britton-Hecla

5 28-03.00 Decker, Leksi Great Plains 

6 27-10.00 3 Laurence, Taylor Tri-State 

7 27-03.50 Breske, Ava Dakota Hills 

8 26-04.50 Zanto, Olivia Great Plains Lutheran

Boys Triple Jump 

1 40-09.00 Larson, Kade Langford Area 

2 38-05.00 Renelt, Reece Dakota Hills 

3 38-01.50 Boekelheide, Ethan Northwestern 

4 37-08.00 Schmdit, Carson Dakota Hills 

5 36-11.50 Jung, Peyton Warner 

6 35-05.50 Groft, Sam Northwestern 

7 34-02.00 VanBeek, Pierceson Dakota Hills 

8 33-10.50 Kuhlman, Eric Great Plains Lutheran

Girls Shot Put 

1 35-11.00 Kranz, Emily Waverly-South Shore

2 33-10.00 Ewalt, Olivia Dakota Hills 

3 30-00.50 Cordle, Briana Great Plains Lutheran

4 28-11.50 Prisinger, Tarah Dakota Hills 

5 28-06.00 Ratigan, Ana Northwestern 

6 28-05.00 Feldhaus, Ellie Britton-Hecla 

7 28-00.00 Holmen, Olivia Great Plains Lutheran 

8 27-10.00 Marcus, Claire Great Plains Lutheran

Boys Shot Put 

1 48-03.00 McNeil, Jackson Warner 

2 46-02.00 Bray, Wyatt Britton-Hecla 

3 44-02.00 Perry, RJ Great Plains Lutheran

4 42-04.50 Sell, David Great Plains Lutheran

5 41-10.00 Reints, Hayden Langford Area 

6 40-00.00 Braun, Alex Warner 

7 39-01.00 Adams, Austin Great Plains Lutheran

8 37-09.50 Bretsch, Hunter Frederick Area

Girls Discus Throw 

1 103-10 Kranz, Emily Waverly-South Shore 

2 101-09 Cadwell, Ashley Langford Area 

3 93-02 Ewalt, Olivia Dakota Hills 

4 90-10 Scepaniak, Summer Warner 

5 84-09 Prisinger, Tarah Dakota Hills

6 83-10 Cox, Shanda Frederick Area 

7 83-05 Hulscher, Ruth Aberdeen Christian 

8 79-06 Marcus, Claire Great Plains Lutheran

Boys Discus Throw 

1 144-01 McNeil, Jackson Warner

2 133-09 Braun, Alex Warner

3 128-08 Reints, Hayden Langford Area

4 120-10 Jurgens, Trey Dakota Hills

5 119-06 Bretsch, Hunter Frederick Area

6 115-08 Sell, David Great Plains Lutheran

7 114-01 Morlock, Ethan Frederick Area

8 113-02 Adams, Austin Great Plains Lutheran

Girls Team Rankings 

1) Great Plains Lutheran 145 2) Dakota Hills 122 3) Northwestern 93 4) Warner 79 5) Tri-State 59 6) Aberdeen Christian 57 7) Frederick Area 47 8) Britton-Hecla 44 9) Langford Area 22 10) Waverly-South Shore 20

Boys Team Rankings 

1) Warner 140 2) Great Plains Lutheran 92.5 3) Langford Area 92 4) Frederick Area 86.5 5) Northwestern 80 6) Aberdeen Christian 66 7) Dakota Hills 62 8) Britton-Hecla 51 9) Tri-State 43 10) Waverly-South Shore 3



Source Google News